1.Jak działa turbosprężarka w samochodzie?Turbosprężarka, choć wielu osobom wydaje się dość skomplikowanym urządzeniem, w rzeczywistości wcale taka nie jest. Aby zrozumieć jak działa turbosprężarka w samochodzie, należy zrozumieć jaką funkcję pełni oraz przyjrzeć się jej konstrukcji.Turbosprężarka to urządzenie, które zwiększa wydajność silnika przy jednoczesnym obniżeniu zużycia paliwa, dzięki wpompowaniu do cylindrów większej ilości powietrza. Napędzana jest wydalanymi przez silnik spaliny.

Turbosprężarka składa się z dwóch urządzeń, połączonych ze sobą jednym wałkiem.
Na jednym końcu wałka, umieszczona została napędzana spalinami silnika turbina (A-część gorąca ), natomiast na drugim końcu znajduje się wtłaczająca do układu dolotowego powietrze, sprężarka (B-część zimna).
Sprężarka (koło kompresji) umieszczona została w obudowie aluminiowej, a turbina (wirnik) obudowana została odpornym na wysokie temperatury żeliwem.

Schemat-działania-turbo

Koło kompresji dostarcza sprężone powietrze do silnika. Napędzane jest ono przez wirnik turbosprężarki – spaliny opuszczające silnik wpadają na wirnik i wprawiają go w ruch. Wraz z pierwszym obrotem turbiny, zaczyna obracać się koło kompresji zasysające powietrze z atmosfery i w postaci sprężonej – wtłacza je do układu dolotowego.

Sprężone powietrze ulega jednak mocnemu rozgrzaniu i aby zmniejszyć jego objętość, należy je schłodzić. Zmniejszenie objętości powietrza sprawia, że jeszcze większa jego ilość trafia do komory spalania. Chłodzenie sprężonego powietrza odbywa się chłodnicy powietrza (intercooler).

 

Warto dodać, że pierwsza turbosprężarka napędzana spalinami, została skonstruowana i opatentowana przez Szwajcara, Alfreda Büchi w 1905 roku. Urządzenie to posiada więc ponad stuletnią historię, choć dopiero teraz zaczyna zdobywać niesamowitą wręcz popularność nie tylko w silnikach wysokoprężnych ale również benzynowych.


2. Turbosprężarka nowa czy regenerowana?Większa dynamika i mniejsze zużycie paliwa - poznaj bieżący trend na rynku motoryzacji.Rynek turbosprężarek w branży motoryzacyjnej, bez wątpienia przeżywa prawdziwy rozkwit. Obecnie prawie wszystkie samochody zjeżdżające z taśmy produkcyjnej, wyposażone są w turbosprężarki, niezależnie czy mamy do czynienia z silnikiem benzynowym, czy wysokoprężnym.

 

Producenci samochodów stawiają na bardzo wysokie osiągi silnika przy jednoczesnym jak najmniejszym zużyciu paliwa. A ponieważ turbosprężarka świetnie się w tej roli sprawdza, nie można być zaskoczonym, że właśnie to urządzenie jest dzisiaj wykorzystywane na nieprawdpopodobną wręcz skalę.

 

Jednak o ile samochód wyposażony w turbosprężarkę zapewnia często imponujące osiągi, o tyle prawdziwe problemy mogą zacząć się w momencie, kiedy dochodzi do jej uszkodzenia.

Należy pamiętać, że przyczyn awarii turbosprężarki może być wiele i w większości przypadków, uszkodzenie turbosprężarki jest jedynie skutkiem awarii, o której istnieniu nie mieliśmy świadomości.

 

 

Turbosprężarka nowa czy regenerowana?

 

Wiele osób zadaje sobie to pytanie w czasie konfrontacji z wizją wydatku kilku tysięcy złotych nie tylko na samą turbosprężarkę ale również na wszystkie procedury związane z jej wymianą.

A pamiętać należy, że przy wymianie turbosprężarki musimy zapłacić również za wymianę oleju oraz filtrów na nowe, pokryć koszty demontażu i montażu samego turbo oraz wyeliminować przyczynę jego uszkodzenia.

Niestety to ostatnie zagadnienie jest o tyle problematyczne, że mechanik najczęściej nie jest w stanie stwierdzić dlaczego nasza turbosprężarka uległa awarii.

regenerowana turbosprężarka

 

Cena zakupu nowej turbosprężarki może sięgać nawet kilku tysięcy złotych (w zależności od modelu turbosprężarki), a brak wyeliminowania przyczyny awarii, zawsze doprowadzi do ponownego jej uszkodzenia.

 

I tutaj z pomocą przychodzi nam serwis zajmujący się profesjonalną regeneracją turbosprężarek.

Po rozkręceniu turbosprężarki, serwisanci są w stanie ustalić przyczynę awarii na podstawie weryfikacji uszkodzenia elementów znajdujących się w jej wnętrzu.

To właśnie w tym momencie mechanik demontujący turbosprężarkę, dostaje od firmy informację o przyczynie awarii, co pozwala skutecznie uniknąć ponownego jej uszkodzenia.

 

Za regenerowaną turbosprężarką przemawia zatem nie tylko oszczędność przy samym jej zakupie (od 50% ceny wzwyż) ale przede wszystkim rzetelna informacja o prawdziwej przyczynie jej awarii.

 

 

Jak wybrać właściwy serwis regeneracji turbo

 

Boom na produkcję samochodów z układem turbodoładowania sprawia, że na rynku pojawia się coraz więcej firm próbujących samodzielnie naprawiać turbosprężarki. Z pomocą przychodzą im nowe podzespoły gotowe do montażu, zalewające popularne serwisy aukcyjne, które masowo importowane są z Chin.

Należy jednak pamiętać, że układy wirujące gotowe do montażu, doważone są wyłącznie częściowo, a wirnik wraz z kołem kompresji potrafi osiągać nawet 200 000 obrotów na minutę. Przy niedokładnym doważeniu układu wirującego istnieje więc możliwość poważnego uszkodzenia silnika w czasie awarii turbosprężarki.

 

Szukając regenerowanej turbosprężarki, zwróć uwagę na to, ile czasu istnieje na rynku firma sprzedająca usługę. Jeżeli więc znajdziesz "świeżą" firmę, miej na uwadze, że jej właściciele nie zdążyli jeszcze popełnić wielu błędów, które popełnili właściciele firm z wieloletnim doświadczeniem. A musisz wiedzieć, że w tej branży o błędy nie trudno przede wszystkim, jak dopiero się zaczyna.

Turbo Serwis

 

 

Stosunek jakości do ceny

 

Pracując w branży regeneracji prawie 20 lat, posiadamy sporą wiedzę na temat konkurencji.

Na rynku polskim istnieje jedynie kilka firm, które moglibyśmy polecić ponieważ wiemy, że działają solidnie, długo i pracują na odpowiednim sprzęcie.

 

Ale to tylko kilka firm. Niestety zdecydowana większość w branży regeneracji turbosprężarek działa "na oślep". Montują najtańsze chińskie podzespoły, przez co ich klienci kuszeni tanią usługą, wracają z reklamacjami. Takie przypadki zdarzają się niestety coraz częściej, a firmy wykorzystujące walkę cenową, niszczą równocześnie rynek negatywnymi opiniami na temat regeneracji. Klienci natomiast wolą płacić za usługę "tanio".

 

Niestety w tej branży "tanio" oznacza "drogo" ponieważ każda kolejna reklamacja, to ponowne dodatkowe koszty w postaci domontażu i montażu turbosprężarki oraz wymiany serwisowe (olej, filtry).

Firmy, które regenerują turbosprężarki "tanio" nie posiadają sprzętu potrzebnego do odpowiedniego doważania układów wirujących oraz sprzętu do kalibracji przepływu spalin w układzie zmiennej geometrii i zaworów upustu spalin.

 

W jaki sposób więc odróżnić solidny serwis regeneracji turbosprężarek od serwisu pracującego na tanich, chińskich zamiennikach?

 

Podstawową kwestią jest zbadanie ceny turbosprężarki – jeżeli ktoś proponuje pełną regenerację turbosprężarki w cenie (+/-) 500 zł, to w stu procentach pracuje na chińskich zamiennikach.

Profesjonalne urządzenia do kalibracji oraz doważania elementów turbosprężarek są bardzo kosztowne co oznacza, że sprzedaż "tanich" turbosprężarek jest dla serwisów je posiadających kompletnie nieopłacalna.

 

Sprawą drugorzędną, którą koniecznie należy rozpatrzyć jest czas działania danego serwisu na rynku. O "świeżych" serwisach wspominaliśmy wyżej, a to oznacza, że im dłużej firma regenerująca znajduje się na rynku, tym bardziej można być pewnym co do wysokiej jakości usług przez nią wykonywanych.

 

Turbosprężarka nowa czy regenerowana – decyzja zawsze należy do użytkownika. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pozwolił rozwiać wszelkie wątpliwości i mity związane z regeneracją turbosprężarek.


3. Jakie są objawy uszkodzenia turbosprężarki?Sprawna turbosprężarka skutecznie obniża zużycie paliwa przy jednoczesnym zwiększeniu osiągów silnika. To pozornie skomplikowane urządzenie wprawia w zadumę kierowców nawet tych mniejszych pojemności silnikowych pod jednym warunkiem – jeżeli działa bezawaryjnie.Niesprawna turbosprężarka może być przyczyną wielu kosztownych napraw. Dowiedz się jakie są najczęstsze objawy uszkodzenia turbosprężarki, jakie są tego przyczyny oraz jak się przed nimi uchronić.

 

Wielu kierowców ignoruje pierwsze objawy sugerujące, że z turbosprężarką dzieje się coś niepokojącego, tymczasem to właśnie szybka reakcja pozwala zostawić sporo pieniędzy w naszej kieszeni. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że niesprawna turbosprężarka może bezpośrednio przyczynić się nawet do uszkodzenia silnika.

 

Poznaj listę objawów nieprawidłowo działającej turbosprężarki:

 

 • Spadek mocy silnika i dymienie na czarny kolor – takie objawy mogą wskazywać na nieszczelności w układzie dolotowym,
 • Szarpanie w trakcie przyspieszania – najczęstszy objaw blokowania się układu zmiennej geometrii,
 • Pojawienie się oleju w układzie dolotowym – problem z uszczelnieniem turbosprężarki,
 • Włączenie trybu awaryjnego silnika podczas naciskania pedału przyspieszenia – efekt zatarcia zmiennej geometrii,
 • Dziwne, metaliczne odgłosy – tarcie koła kompresji o obudowę turbo, przez byt duży luz lub nieodpowienie doważenie (całkowite uszkodzenie turbosprężarki),
 • "Gwizd" przy zwiększonych obrotach – uszkodzony wirnik lub koło kompresji.

 

 

Przyczyn uszkodzenia turbosprężarki może być wiele. Zdarzają się wady konstrukcyjne, na które niestety niewiele możemy poradzić, ale często właściciele pojazdów wyposażonych w turbosprężarki sami przyczyniają się do ich uszkodzenia, np. przez niewłaściwe użytkowanie, czy zaniedbania w zakresie czynności serwisowych.

 

Prawidłowa eksploatacja samochodu wyposażonego w turbosprężarkę jest bardzo ważna, dlatego poniżej znajduje się lista zasad, których należy przestrzegać aby żywotność naszej turbosprężarki znacząco się wydłużyła:

 

 • Po uruchomieniu silnika, używaj pedału przyspieszenia delikatnie, do momentu rozgrzania się oleju w silniku.
  Zimny olej silnikowy jest gęsty co oznacza, że smarowanie wszystkich podzespołów jest utrudnione. Skutek: brak smarowania wałka wirnika. Pamiętaj, aby nie ruszać autem zaraz po uruchomieniu – odczekaj kilka chwil, niech silnik popracuje na wolnych obrotach. Kiedy ruszysz z miejsca, nie dodawaj mocno gazu, dopóki silnik nie osiągnie normalnej temperatury. Najlepiej przez dystans pierwszych 5 km nie przekraczać 2.500 obrotów – dla diesla oraz 3000 obrotów – dla benzyny.
 • Przed samym wyłączeniem silnika, odczekaj od 30 do 60 sekund.
  Odczekanie na wolnych obrotach (szczególnie po dynamicznej jeździe), pozwoli turbosprężarce na zmniejszenie obrotów oraz schłodzenie się. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że turbo potrafi rozgrzać się aż do czerwoności (silniki benzynowe). Wyłączenie gorącego silnika, spowoduje nagłe zatrzymanie dopływu oleju do turbosprężarki – zostanie pozbawiona smarowania i wytworzy się szlam (koks) na łożyskach, który jest powodem niszczenia urządzenia. Skutek: uszkodzone łożyska turbosprężarki.
 • Stosuj najwyższej jakości olej silnikowy i regularnie go wymieniaj.
  Używaj oleju zalecanego przez producenta (najlepiej syntetyk), ale wymieniaj go co 10 – 15 tys km!

Znamy historie żywotności silników, które kończyły się na 300000 km tylko dlatego, że serwis zalecał wymianę oleju co 30/ 60 tys km. Jeżeli nie chcesz mieć problemów z turbiną i silnikiem – wymieniaj olej maksymalnie co 15 tys km (pełen syntetyk) oraz 10 tys km (półsyntetyk). Pamiętaj, że im lepszy olej, tym lepsze smarowanie silnika, a lepsze smarowanie, to dłuższa żywotność.

 • Regularnie wymieniaj filtr powietrza.
  Wyobraź sobie wirnik kompresora, obracający się z prędkością dochodzącą do 250000 obrotów na minutę… A teraz wyobraź sobie, jak wpada na niego kilka ziarenek piasku…

Choćby koło kompresji zrobione było z najtwardszego metalu, to zanieczyszczenia wpadające na nie, potrafią narobić ogromnych szkód. Wymieniaj więc filtr powietrza regularnie, wraz z zalecaną przez nas wymianą oleju.

 • Zadbaj o dobre smarowanie.
  Wiele turbosprężarek ulega uszkodzeniu przez zatkany przewód doprowadzający olej do turbo. Przewody zapychają się przez szlam olejowy (spalony olej).

Skutek: brak smarowania oraz chłodzenia turbosprężarki.
Sprawdzaj zatem i w razie konieczności, wymień przewody olejowe turbosprężarki.

 

Patrząc kilka lat wstecz, diesel był mocniejszym i bardziej wytrzymałym silnikiem, niż benzyna. Stare turbosprężarki, bez elektroniki, bez zmiennej geometrii były praktycznie niezniszczalne. Dzisiejsze turbodoładowane diesle są w dużo większym stopniu podatne na uszkodzenia i bardziej wrażliwe na sam sposób użytkowania. Istnieją przypadki wad konstrukcyjnych, które wpływają na awaryjność turbosprężarek, również urządzenia te ulegają zużyciu, jak każde inne, ale w dalszym ciągu, w największym stopniu od nas samych, jako użytkowników, zależy trwałość tych urządzeń.

 

Pamiętajmy więc, aby odpowiednio dbać o prawidłową kondycję turbosprężarki, bo koszty związane z jej naprawą, nie ograniczają się wyłącznie do samej regeneracji. Stosowanie się do powyższych reguł sprawi, że dłużej będziemy cieszyć się osiągami naszych samochodów.


4. Jak działa turbosprężarka w dieslu?

Zwiększenie mocy silnika, polega na wprowadzeniu do niego odpowiednio bogatej mieszanki paliwa z powietrzem. Niestety, dostarczenie większej ilości powietrza jest stosunkowo trudne, ale wykonalne.

 

Pierwszym sposobem aby tego dokonać jest zwiększenie pojemności silnika, dzięki czemu zwiększy się ilość zasysanego powietrza do cylindrów. To jednak wiąże się ze zwiększonym zużyciem paliwa, a dzisiaj konstruktorzy kładą spory nacisk na ekonomię.

 

Drugim sposobem jest dostarczenie większej ilości tlenu, przy jednoczesnym obniżeniu zużycia paliwa.  Innymi słowy – auto jedzie szybciej, ale pali mniej.

I tutaj z pomocą przychodzi genialne w swej prostocie urządzenie – turbosprężarka.

 

Turbosprężarka, to dwa urządzenia połączone ze sobą jednym wałkiem.

Na jednym końcu osadzona jest napędzana spalinami silnika turbina (wirnik), a na drugim końcu wtłaczająca do układu dolotowego powietrze – sprężarka (koło kompresji).

Wirnik osłonięty jest twardym, odpornym na wysokie temperatury żeliwem, a koło kompresji – obudową aluminiową.

Zasada działania turbosprężarki jest bardzo prosta:

 

 • Spaliny opuszczające silnik przez kolektor wydechowy wpadają na wirnik wprawiając go w ruch,
 • Wraz z obracaniem się wirnika, obraca się koło kompresji,
 • Koło kompresji zasysa powietrze z atmosfery i wypycha je w stronę kolektora dolotowego

 

W taki oto sposób, więcej powietrza trafia do cylindrów, dzięki czemu zwiększone zostają osiągi silnika, przy obniżeniu ilości zużycia paliwa.

 

Powietrze, w procesie sprężania, ulega mocnemu rozgrzaniu. Dlatego podczas drogi: sprężarka --> cylinder, następuje jeszcze jeden proces – schłodzenie powietrza.

 

Schłodzone powietrze, jak każdy gaz, zmniejsza swoją objętość, dzięki czemu jeszcze większa jego ilość trafia do cylindrów.

Za proces schładzania sprężonego powietrza, odpowiedzialna jest chłodnica powietrza, tzw. intercooler.

Jak działa turbosprężarka w dieslu:

 • Spaliny wydalane przez kolektor wydechowy napędzają wirnik turbosprężarki,
 • Powietrze z atmosfery zasysane jest przez wirujące koło kompresji,
 • Sprężone, gorące powietrze wypychane jest w stronę intercoolera,
 • W intercoolerze następuje proces jego schłodzenia – zmniejszenie objętości,
 • Schłodzone powietrze trafia do cylindra.

 

Zimne powietrze trafiające do cylindra ma jeszcze jedną zaletę – dzięki niemu, obniża się temperatura spalin, co zwiększa żywotność samej turbosprężarki. 

Kontrola ilości powietrza

 

Każde urządzenie pozbawione kontroli może wyrządzić więcej szkód, niż pożytku. Turbosprężarka również. Dlatego bardzo ważna jest kontrola ilości dostarczanego powietrza do komory spalania.

Kiedy kierowca mocno wciska pedał przyspieszenia, turbosprężarka pompuje więcej powietrza do cylindrów. Natomiast, gdy kierowca jedzie spokojnie – ilość dostarczanego powietrza przez turbo się zmniejsza, przy czym:

- w momencie przyspieszenia – ciśnienie w cylindrze, nie może przekroczyć określonego przez konstruktora silnika, górnego limitu oraz przy spokojnej jeździe – nie może spaść poniżej określonego, dolnego limitu.

 

Jeżeli silnik dostanie zbyt dużo powietrza –  powyżej górnego limitu, określonego przez konstruktora (tzw. przeładowanie turbo), to:

 

 1. Wzrośnie ciśnienie na cylindrach,
 2. Zbyt duże ciśnienie spowoduje wzrost temperatury spalin,
 3. Większe ciśnienie i temperatura spalin uszkodzą elementy silnika – uszczelki, zawory, tłoki, 
 4. Większa temperatura spalin, uszkodzi turbosprężarkę.

 

Jeżeli silnik dostanie zbyt mało powietrza – poniżej dolnego limitu, określonego przez konstruktora (niedoładowanie turbo), to:

 

 1. Dawka wtryśniętego do cylindra paliwa, nie zostanie całkowicie spalona i zostanie ono wyrzucone do układu wydechowego,
 2. W efekcie powyższego wzrośnie zużycie paliwa,
 3. Nastąpi spadek mocy silnika.

 

System sterowania turbosprężarką

Kontrola ilości powietrza dostarczanego do komory spalania jest więc bardzo istotna. Reguluje się ją za pomocą dodatkowych urządzeń sterujących, jakimi są zawory upustu spalin.

 

 1. Wastegate

 

Jest to podstawowy zawór upustu spalin. Zawór ten, najczęściej wbudowany jest w żeliwny korpus turbiny i znajduje się przed wejściem spalin do turbosprężarki.

Zawór upustu spalin jest w pełni regulowany i zależy od siły naciśnięcia na pedał przyspieszenia.

 

Za regulację zaworu upustu spalin, odpowiada pneumatyczny siłownik, połączony z kolektorem dolotowym.

W czasie, kiedy kierowca potrzebuje mocnego przyspieszenia, zawór dociskany przez sprężynę zostaje zamknięty, a spaliny skierowane w ten sposób na łopatki wirnika, napędzają turbinę.

W momencie puszczenia "gazu", wzrasta ciśnienie doładowania na kolektorze dolotowym, które działa na siłownik – pokonuje on opór spalin i sprężyny. W efekcie tego procesu, następuje otwarcie zaworu i spaliny kierowane są bezpośrednio do układu wydechowego, omijając wirnik turbiny.

Regulacja ciśnienia doładowania, następuje w sposób samoczynny – za sprawą odpowiednio dobranej siły docisku sprężyny, siłownika oraz wielkości samego zaworu.

 

Zawór Wastegate również stosowany jest w nowszych rozwiązaniach, ale działa odwrotnie do opisanego powyżej:

 

sprężyna utrzymuje zawór w pozycji otwartej, a za zamknięcie go, odpowiada siłownik podciśnienia. Taki układ wymaga podłączenia siłownika do układu podciśnienia,  co związane jest z wyposażeniem silnika w elektromagnetyczny zawór podciśnienia.

Elektromagnetyczny zawór podciśnienia służy do sterowania turbosprężarką.

 

Takie rozwiązanie, pozwala sterować ciśnieniem doładowania, bez względu na ciśnienie w kolektorze dolotowym. Dzięki temu, turbosprężarka szybciej reaguje na naciśnięcie pedału przyspieszenia.

 

 1. Kierownice spalin o zmiennej geometrii

 

Jeszcze nowszym rozwiązaniem sterowania ciśnieniem doładowania, jest turbosprężarka z kierownicami spalin o zmiennej geometrii.

Są to niewielkie łopatki, umieszczone wokół wirnika turbiny, osadzone na pierścieniu, który zmienia ich położenie za sprawą siłownika pneumatycznego.

Wysokie ciśnienie doładowania uzyskiwane jest, kiedy łopatki ustawione są bardziej równolegle do wirnika, a w przypadku niskiego ciśnienia, kiedy nie potrzeba dużego przyspieszenia, łopatki ustawiają się niemal prostopadle do wirnika.

Zastosowanie kierownic spalin o zmiennej geometrii, pozwala skrócić czas reakcji turbosprężarki na wciśnięcie pedału przyspieszenia (zmniejsza się zjawisko tzw. turbodziury) oraz ciśnienie spalin i ich temperatura ulegają znacznemu obniżeniu.

 

Nowoczesny sposób sterowania

Najnowsze rozwiązania sterowania turbosprężarką oparte są na elektronice.

Pneumatyczne siłowniki, sprawujące kontrolę kiedyś – sukcesywnie zostają zastępowane siłownikami elektronicznymi. Pozwala to lepiej kontrolować pracę silnika i turbosprężarki.


5. Jak zregenerować turbosprężarkę?

Dostępność części zamiennych pozwala na samodzielną regenerację turbosprężarki w garażowym zaciszu. Należy jednak pamiętać, że jakościowo nigdy nie będzie wykonane to tak precyzyjnie, jak w serwisie zajmującym się profesjonalną regeneracją.

Przestrzegamy zatem wszystkich majsterkowiczów przed naprawą na "własną rękę", m.in. ze względu na chińskie zamienniki zalewające rynek części do turbo, brak precyzyjnego doważenia układu wirującego, brak kalibracji przepływów spalin i sterownika.

 

Jak zregenerować turbosprężarkę

 

Aby samodzielnie naprawić uszkodzone turbo, trzeba zaopatrzyć się w nowe części zamienne oraz sporo cierpliwości. Poniżej przedstawiamy listę czynności, które należy wykonać.

1. Znalezienie nowego, kompletnego rdzenia turbosprężarki

Nowy rdzeń turbosprężarki, czyli zespół środkowy można znaleźć na aukcjach internetowych. Bardzo ważne jest aby dopasować go do rdzenia naszej uszkodzonej turbosprężarki. Najlepiej więc posłużyć się numerami turbo, które znajdują się na obudowie aluminiowej (obudowa koła kompresji).

2. Rozkręcenie uszkodzonej turbosprężarki na części pierwsze

3. Oczyszczenie wszystkich elementów

Należy pamiętać o dokładnym oczyszczeniu następujących elementów:

- obudowa żeliwna,

- obudowa aluminiowa,

- kolektor.

 

4. Osadzenie nowego rdzenia turbosprężarki

Tutaj będzie nam potrzeba trochę precyzji ponieważ nieodpowiednie osadzenie zespołu środkowego może nam narobić sporo bałaganu.

 

5. Skręcenie turbosprężarki w jedną całość

 

6. Montaż i regulacja ciśnienia doładowania na samochodzie

 

Aby dowiedzieć się jak poprawnie zamontować turbosprężarkę, kliknij tutaj.

Proces regulacji ciśnienia doładowania został opisany tutaj.

 

UWAGA

 

Przedstawiony powyżej schemat regeneracji służy jedynie celom poglądowym.

Turbo Serwis nie bierze odpowiedzialności za nieprawidłowe działanie samodzielnie zregenerowanej turbosprężarki i za szkody powstałe w wyniku jej eksploatacji.


6. Jak wyregulować turbosprężarkę?

W poprzednim artykule opisaliśmy schemat samodzielnej regeneracji turbosprężarki, natomiast teraz zajmiemy się procesem regulacji ciśnienia doładowania w taki sposób aby działała prawidłowo.

Należy jednak pamiętać, że jakościowo nigdy nie będzie wykonane to tak precyzyjnie, jak w serwisie zajmującym się profesjonalną regeneracją.

 

Regulując ciśnienie doładowania samodzielnie, musimy liczyć się z tym, że będziemy robić to "na oko", wspomagając się diagnostyką komputerową. Do wykonania diagnostyki potrzebna nam będzie druga osoba.

 

 1. Podłączamy komputer do złącza w samochodzie
 2. Jedziemy samochodem w taki sposób aby uzyskać najmniejszą możliwą prędkość na trzecim
  biegu
 3. Po uzyskaniu namniejszej możliwej prędkości na trzecim biegu, wciskamy pedał przyspieszenia
  w podłogę do uzyskania największego momentu obrotowego
 4. W tym czasie towarzysząca nam osoba sprawdza ciśnienie doładowania turbosprężarki na
  komputerze
 5. Jeżeli turbosprężarka przeładowuje lub niedoładowuje, konieczna będzie regulacja
 6. Regulacji dokonujemy za pomocą śrubki przy zaworze upustu spalin
 7. Cały schemat powtarzamy do momentu uzyskania właściwego ciśnienia
  doładowania, według producenta.

 

Regulacja ciśnienia doładowania w serwisie regenerującym turbosprężarki odbywa się za pomocą urządzenia kalibrującego i ustawione jest z pominięciem ewentualnych błędów dokładnie tak, jak zaleca to producent turbosprężarki.

 

Przedstawiony powyżej schemat regulacji turbosprężarki służy jedynie celom poglądowym.

Turbo Serwis nie bierze odpowiedzialności za nieprawidłowe działanie samodzielnie zregenerowanej turbosprężarki i za szkody powstałe w wyniku jej eksploatacji.


7. Jak zamontować turbosprężarkę?

Poniżej przedstawiamy wskazówki dotyczące prawidłowego montażu turbosprężarki. Aby turbosprężarka działała prawidłowo, należy bezwględnie przestrzegać procedur tutaj opisanych.

UWAGA!

Przed uruchomieniem turbosprężarki należy usunąć przyczynę jej uszkodzenia

Jak zamontować turbosprężarkę:

 

 1. Sprawdzić czy cały system dolotowy powietrza silnika, układ wydechowy oraz chłodnica powietrza doładowanego są wolne od wszelkich zanieczyszczeń (oleju, kurzu, kawałków uszczelek, nagaru lub innych zanieczyszczeń) i w razie konieczności wyczyścić. Następnie należy wymienić filtr powietrza. Jakiekolwiek zabrudzenia mogą doprowadzić do uszkodzenia turbosprężarki. Dopuszczalne jest stosowanie wyłącznie rekomendowanych przez producentów samochodów części eksploatacyjnych (OEM parts).

 

 1. Układ olejowy musi być sprawdzony pod względem szczelności i drożności, tak aby zapewniły niezakłócony przepływ oleju. Należy zweryfikować stan uszczelek flansz układu smarowania turbosprężarki. W przypadku jakichkolwiek uszkodzeń należy je bezwzględnie wymienić.
  Uwaga! Niedopuszczalne jest stosowanie uszczelnień w postaci mas na bazie silikonu lub innych past montażowych. Drobne fragmenty uszczelnień po dostaniu się wnętrza powodują zatykanie się kanalików olejowych co w konsekwencji może doprowadzić do uszkodzenia turbosprężarki.

 

 1. Wymienić olej w silniku oraz filtr oleju.

 

 1. Montując turbosprężarkę należy korzystać wyłącznie z nowych uszczelek pod kolektor, jak również z odpornych na wysokie temperatury śrub przeznaczonych do montażu w układach wydechowych. Dokręcając śruby należy przestrzegać momentu z jakim maja być dokręcone. Należy sprawdzić i w razie potrzeby wyczyścić kolektor wydechowy. Zabrudzenia mogą doprowadzić do awarii turbosprężarki.

 

 1. Zamontować turbosprężarkę. Wlać czysty olej do jej wnętrza przez specjalny otwór, tak aby uniknąć tzw. „suchego startu” podczas pierwszego uruchomienia, kręcąc jednocześnie wirnikiem sprężarki. Następnie obracać wałem korbowym przez ok 20 sek. do momentu pojawienia się oleju przy turbosprężarce, po czym dokręcić przewód olejowy. Pokręcając ponownie wałem korbowym przez ok 20 sek. uruchomić silnik na obrotach biegu jałowego.

 

 1. Sprawdzić szczelność wszystkich połączeń (włącznie z intercoolerem).
8. Turbosprężarki - sprawdź co warto o nich wiedziećNieodłącznym tematem, który się wspomina podczas rozmów o samochodach wyścigowych i sportowych są turbosprężarki. Nic dziwnego, w głównej mierze to one są odpowiedzialne za zwiększenie mocy silnika, a co za tym idzie – większe możliwości pojazdu. Jak działają turbosprężarki i co zrobić kiedy ulegną awarii? Czy regeneracja turbosprężarki i regeneracja turbin jest opłacalna?Turbosprężarki – czym są?

Turbosprężarki to rodzaj systemu indukcyjnego. Są odpowiedzialne za sprężenie powietrza wpływającego do silnika. Zaletą kompresji powietrza jest to, że pozwala ono silnikowi wycisnąć więcej powietrza do cylindra. Analogicznie – więcej powietrza oznacza więcej paliwa. Dzięki temu można uzyskać większą moc podczas jazdy. Silnik turbo jest w stanie wygenerować więcej mocy od zwykłego, standardowego silnika. Dzięki temu, w dużym stopniu może poprawić się stosunek mocy do masy silnika. Aby osiągnąć wyżej opisane zjawisko, turbosprężarka wykorzystuje przepływ spalin z silnika do wirowania turbiny, która z kolei obraca pompę powietrza. Turbina w turbosprężarce obraca się z prędkością do 150 000 obrotów na minutę (rpm) - to około 30 razy szybciej niż w większość silników samochodowych. A ponieważ jest podłączony do układu wydechowego, temperatury w turbinie są również bardzo wysokie. Jednym z najpewniejszych sposobów na zwiększenie mocy silnika jest zwiększenie ilości powietrza i paliwa, które może spalić. Jednym ze sposobów jest dodanie cylindrów lub powiększenie bieżących cylindrów. Czasami te zmiany mogą nie być możliwe. Dlatego też, turbosprężarka może być prostszym, bardziej kompaktowym sposobem na zwiększenie mocy, szczególnie w przypadku akcesoriów dostępnych na rynku wtórnym.

Gdzie mieści się turbosprężarka i na jakiej zasadzie działa?

Turbosprężarka jest przykręcona do kolektora wydechowego silnika. Spaliny z cylindra obracają turbinę, która działa jak silnik turbiny gazowej. Turbina jest połączona wałkiem ze sprężarką, która znajduje się między filtrem powietrza a kolektorem dolotowym. Sprężarka zwiększa ciśnienie powietrza wpadającego do tłoków. Wydech z cylindrów przechodzi przez łopatki turbiny, powodując jej wirowanie. Im więcej spalin przechodzi przez ostrza, tym szybciej się obracają. Na drugim końcu wału, do którego przymocowana jest turbina, sprężarka pompuje powietrze do cylindrów. Sprężarka jest rodzajem pompy odśrodkowej - wciąga powietrze w środku łopatek i wyrzuca ją na zewnątrz, gdy się obraca. Z uwagi na wysokie prędkości obrotowe, większość turbosprężarek wykorzystuje łożysko płynne, które podtrzymuje wał na cienkiej warstwie oleju, który zarówno chłodzi wał i inne części turbosprężarki i przy okazji powala mu wykonywać ruch bez zbędnego tarcia.

Na czym polega regeneracja turbosprężarki?

Regeneracja turbosprężarki opiera się na kilku podstawowych krokach, które obejmują takie czynności jak:

 • Demontaż
 • Mycie
 • Piaskowanie
 • Wyważanie
 • Ponowny montaż
 • Kalibracja i testowanie

Stara, brudna turbosprężarka w kiepskim stanie, nie spełni swojej roli, albo wykona ją źle. Profesjonalny proces regeneracji gwarantuje, że może odzyskać ona drugie życie i posłużyć jeszcze długi czas. Podczas pierwszego kroku, turbosprężarka musi być starannie i całkowicie rozmontowana, wszelkie ciała obce i większe zabrudzenia, jeśli się pojawią, muszą zostać usunięte. Drugim krokiem jest dokładne umycie każdej części z brudu, spalonego oleju i wszystkich innych złych rzeczy, które dostają się do turbosprężarki. Każda część musi zostać również starannie wypiaskowana. Tak naprawdę, po piaskowaniu wszystkie elementy turbosprężarki wyglądają jak nowe. Regeneracja turbosprężarki to czysta magia! Po gruntownym i szczegółowym piaskowaniu, części ponownie trafiają do złożenia i następuje etap wyważenia. To bardzo ważny krok, ponieważ od niego zależy właściwa praca turbosprężarki. Na koniec, fachowiec montuje ponownie turbosprężarkę i może przystąpić do jej kalibracji ręcznej i wykonanej za pomocą programatora. Jeśli wszystko przebiegło pomyślnie, można stwierdzić, że proces regeneracji dobiegł końca.

 

Regeneracja turbin – Naprawa turbin

Nieodłączną częścią turbosprężarki jest turbina. To ona odpowiada za napędzanie talerza kompresji w sprężarce. Swoją pracę wykonuje dzięki działaniu siły przelotowej spalin. Podczas swojej codziennej pracy jest poddawana bardzo wysokim temperaturom, często przekraczającym nawet 900 stopni Celsjusza. Chociaż niezwykle ciężko ją zepsuć, naprawa turbin, wśród mechaników nie jest rzadkim zjawiskiem. Regeneracja turbin, odbywa się na podobnej zasadzie jak wyżej opisana regeneracja turbosprężarek. Turbina po regeneracji może z powodzeniem sprawować się jak całkowicie nowa część, a koszty zakupu i regeneracji są bardzo różne. Podsumowując - naprawa turbin i regeneracja turbosprężarek jest bardziej opłacalna od zakupu nowej, oryginalnej części a nawet jej zamiennika..


9. Turbosprężarki - regeneracja turbiny czy jej wymiana?

Obecnie coraz szersza gama modeli samochodów wyposażana jest w silniki z turbosprężarkami. Dawniej turbosprężarki stosowano w samochodach sportowych, gdzie miały podnieść moc silnika, a potem także powszechnie w silnikach wysokoprężnych, gdzie dzięki zastosowaniu tego typu doładowania, można było nie tylko zwiększyć moc, ale także poprawić charakterystykę pracy silnika przy wyższych obrotach, gdzie wolnossące silniki diesla często już traciły osiągi. Jednak wraz z pojawianiem się coraz bardziej restrykcyjnych norm emisji spalin producenci samochodów zmuszeni byli do konstruowania mniejszych silników, w których niedobory pojemności rekompensowane były przez zastosowanie doładowania, bardzo często turbosprężarką. Dziś istnieje duża szansa, że kupując samochód używany, kupimy go już z silnikiem turbodoładowanym, wśród samochodów nowych, jest na to jeszcze większa szansa.

Jak działają turbosprężarki?

Turbosprężarka jest urządzeniem związanym z układem zasilania silnika w mieszankę paliwowo-powietrzną. Jak sama nazwa wskazuje, składa się ona z turbiny, oraz sprężarki. Turbina jest wirnikiem, poruszanym przez energię spalin wyrzucanych przez silnik. Na osi połączonej z turbiną znajduje się natomiast wirnik sprężarki. Sprężarka ma za zadanie "zagęszczenie" powietrza które podawane jest do układu dolotowego, dzięki sprężeniu (zwiększeniu ciśnienia) w tej samej objętości znajduje się powietrze o masie większej, niż przy ciśnieniu atmosferycznym. W seryjnych pojazdach, nie mających charakteru sportowego, ciśnienie sprężania nie jest wysokie, zwykle nie przekracza 0,2 bara.

Dzięki podaniu większej ilości powietrza, możliwe jest spalenie większej ilości paliwa, co za tym idzie wygenerowanie z silnika większej mocy, szczególnie w wyższych zakresach obrotów, gdzie turbosprężarki pracują najwydajniej. Ponadto więcej powietrza pozwala też dokładniej spalać paliwo, szczególnie w silnikach o zapłonie samoczynnym (diesla), a odzyskanie części energii spalin (strat) do wygenerowania mocy zwiększa sprawność całego układu.

Podczas pracy elementy turbosprężarki obracają się z prędkością około 200 tysięcy obrotów na minutę, do tego pracują w bardzo ciężkich warunkach technicznych. Wysoka temperatura spalin napędzających turbinę i bardzo wysoka prędkość obrotowa powodują, że powierzchnie łożyskowania z czasem zużywają się, elementy tracą wyważenie, dochodzi do uszkodzeń mechanicznych i turbina przestaje spełniać swoje zadanie. Proces ten przyspiesza zły stan silnika, z którego powodu może dochodzić do tworzenia się nagaru, przecieków płyny chłodzącego do oleju, który jest odpowiedzialny za odbiór ciepła z nagrzanej turbiny, co może prowadzić do zapchania się kanałów chłodzących turbosprężarkę. Zabójczy dla turbiny jest także niedobór oleju lub jego nieodpowiednie ciśnienie, który prowadzi do przegrzania się turbiny i termicznego zniszczenia współpracujących powierzchni (zapieczenia).

Uszkodzona turbosprężarka - co zrobić?

Pierwszym etapem w takim wypadku powinna być dokładna diagnostyka całego silnika. Oczywiście przyczyną może być zużycie związane z dużym przebiegiem samej turbosprężarki, jednak często związane jest to z usterkami układu chłodzenia, uszczelki pod głowicą, układu smarowania, lub ogólnego zużycia układu tłokowo-korbowego. Bez tego istnieje ryzyko, że naprawa turbosprężarki będzie tylko krótkotrwała, ponieważ niesprawności silnika szybko doprowadzą do jej uszkodzenia.

Prostszą opcją wydaje się być wymiana turbosprężarki na urządzenie fabrycznie nowe, oczywiście gwarantuje to stuprocentową sprawność turbiny i zapewnia pełne bezpieczeństwo. Największą wadą tego rozwiązania jest jednak koszt zakupu tej części, często sięgający kilku tysięcy złotych. Turbina jest bardzo precyzyjną i skomplikowaną maszyną, dlatego koszty jej zakupu muszą być bardzo wysokie.

Drugą opcją jest regeneracja turbosprężarki, czyli jej naprawa. W ostatnich latach technika warsztatowa poszła na tyle mocno do przodu, że w przypadku dobrych warsztatów regeneracyjnych otrzymujemy produkt o właściwościach bardzo zbliżonych do nowych części, a koszt takiej operacji zwykle nie przekracza połowy ceny nowej turbosprężarki.

Na czym polega regeneracja turbosprężarki

W zakładzie regeneracji w pierwszej kolejności weryfikowany jest stan turbosprężarki, sprawdzany jest stan i luzy wirnika, przepływ oleju, działanie elementów sterowania takich jak zawory upustowe czy zmienna geometria łopatek wirnika. W drugiej kolejności podczas regeneracji turbosprężarki, rozbierana jest ona na części i czyszczona w myjkach ultradźwiękowych, dzięki czemu można w pełni ocenić stan poszczególnych jej części i uszkodzenia, co pozwala nie tylko na określenie niezbędnego zakresu regeneracji, ale często także pomaga w zdiagnozowaniu problemu jaki doprowadził do uszkodzenia turbosprężarki i wyeliminowania ich, przed ponownym montażem turbiny. Następnie piaskowany jest korpus turbiny, oraz dokonuje się wymiany tulei obudowy łożyskowania.

Trzecim etapem regeneracji turbiny jest wymiana elementów które uległy uszkodzeniu na nowe. Najważniejsze jest, by były to oryginalne części wysokiej jakości, tylko wówczas regeneracja turbosprężarki może być w pełni bezpieczna i satysfakcjonująca, zapewniająca dobrą pracę tego elementu przez długi czas po naprawie. Najczęściej wymieniane elementy to łożyska oporowe i ślizgowe, odrzutnik, pierścienie uszczelniające i koła kompresji.

Bardzo ważną częścią procesu regeneracji turbosprężarki jest wyważenie wirnika i doważenie całego układu wirującego. Jak już było wspomniane, prędkość wirowania elementów turbiny jest bardzo wysoka, dlatego wszelkie bicia i niedokładności mogą spowodować bardzo szybkie uszkodzenie. W celu wyważenia elementów wirujących stosuje się bardzo precyzyjne maszyny, które pozwalają nie tylko na dokładne ustawienie wszystkich elementów, ale także na pełną diagnostykę zregenerowanej turbiny w warunkach zbliżonych do prawdziwej pracy tej części. Dzięki temu uzyskujemy pewność, że zregenerowane urządzenie nie posiada już wad i będzie pracowało jak nowe.

Ostatnią częścią regeneracji turbiny jest montaż wszystkich dodatkowych elementów turbosprężarki, oraz regulacja jej pracy w zakresie poziomu i przebiegu ciśnienia doładowania. W tym celu reguluje się zawory upustowe czy zmianę geometrii łopatek wirnika w nowocześniejszych turbosprężarkach. Po takiej fachowej regeneracji turbosprężarki, może ona trafić do klienta i zostać ponownie zamontowana w silniku.

Regeneracja turbosprężarki jest procesem skomplikowanym, jednak prostszym i tańszym niż wytworzenie nowej części, jeżeli zostanie przeprowadzona w odpowiednim warsztacie, posiadającym wykwalifikowaną kadrę i nowoczesny, precyzyjny park maszynowy, zapewnia bardzo zbliżoną do nowej sprawność i niezawodność. Regeneracja turbiny może być dokonana w przypadku wszystkich typów pojazdów w nią wyposażonych, zarówno tych z silnikami benzynowymi, jak i z silnikami diesla, sprawdzi się zarówno w ciężarówkach, jak i w przypadku samochodów osobowych, czy rzadkich, turbodoładowanych motocykli.


10. Turbosprężarka - jak prawidłowo jej używać?

W Polsce wciągu miesiąca przez warsztaty samochodowe przewija się około 20 tysięcy turbosprężarek. Konieczność naprawy tego elementu to wątpliwa przyjemność, która na pewno prędzej czy później spotka każdego właściciela samochodu z turbodoładowaniem. Kiedy następuję moment w którym regeneracja jest niezbędna? Dlaczego warto zadbać o to aby była przeprowadzona profesjonalnie?

Profesjonalna regeneracja turbosprężarek

Dlaczego regeneracja turbosprężarek jest lepszym rozwiązaniem niż na przykład kupno nowych części? Cóż, nie od dziś wiadomo, że najwrażliwszą częścią ciała dorosłego człowieka jest portfel. Zakup nowej turbosprężarki generuje niebotyczne koszta – jest to od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Tymczasem może to być konkretnie przepłacona inwestycja jeśli w grę wchodziła regeneracja (regeneracja turbosprężarek to kilkukrotnie niższe koszta). Na rynku dostępne są również tak zwane ,,okazje” czyli tanie części, zazwyczaj produkowane w Azji – taki zakup może okazać się w ogólnym rozrachunku strzałem w kolano ponieważ osoba, która go dokonała za pewne w niedługim czasie zmuszona będzie znów odwiedzić warsztat. Tanie części to najczęściej nietrwałe części.

Dobrze przeprowadzona regeneracja turbosprężarek powinna być dokładnym, kompleksowym zabiegiem. Nie powinno to wyglądać w taki sposób, iż to klient dostarcza do warsztatu już wymontowaną część – stoi to na przeszkodzie postawieniu postawieniu diagnozy i odpowiedzi na pytanie ,,dlaczego turbosprężarka się zepsuła?”. To specjaliści w warsztacie powinni wymontować uszkodzony element. Specjalista rozbierając popsutą część będzie potrafił dociec w jaki sposób uległa zniszczeniu przez co będzie mógł wskazać powiązane z nią inne awarie lub po prostu dać właścicielowi samochodu kilka dobrych rad dotyczących prawidłowej eksploatacji pojazdu. Po naprawie fachowiec powinien poprawnie zamontować część, tak aby mieć pewność że na pewno kolejna awaria nie pojawi się ze względu na montaż.

Naprawa turbosprężarek w kilku krokach

Poprawnie przeprowadzona naprawa turbosprężarek powinna przebiegać schematycznie, wręcz podręcznikowo oraz z odpowiednią dokładnością. Profesjonalnie poprowadzone prace naprawcze powinny się przedstawiać w taki sposób:

Najpierw turbosprężarka powinna zostać poddana odpowiedniej analizie. Należy dokładnie sprawdzić czy wirnik turbiny wykazuje jakieś odstępstwa od normy w zakresie luzu osiowego i promieniowego. Należy również sprawdzić czy w obudowach turbosprężarki jest obecny olej.

Kolejnym krokiem jest rozkręcenie turbosprężarki na czynniki pierwsze i oczyszczenie poszczególnych części za pomocą specjalistycznych ultradźwiękowych myjek. Pomoże to w zlokalizowaniu uszkodzeń. Tak właśnie powinna być przeprowadzana poprawna naprawa turbosprężarek – daje to klientowi możliwość zapobieżenia w przyszłości przyczynom uszkodzeń. Po dokonaniu analizy uszkodzeń powinien nastąpić montaż nowych części. Bardzo istotnym jest aby części były oryginalne. Naprawa turbosprężarek nie będzie miała najmniejszego sensu jeśli na tym etapie użyje się słabych jakościowo elementów – klient, który dostał tak naprawioną część w niedługim czasie będzie zmuszony ponownie zawitać o warsztatu samochodowego. Taka doraźna pomoc na pewno mija się z celem.

Kolejnym ważnym elementem podejmowanych prac jest precyzyjne wyważenie i wirnika, a także doważenie całego układu wirującego. Przy tej czynności profesjonalny warsztat samochodowy powinien stworzyć za pomocą doważarki takie warunki jakie panują w prawdziwym silniku bo tylko tak można przygotować naprawianą część do normalnej eksploatacji. Ostatni etap to montaż. Jak już został tutaj wcześniej napisane – montażem powinien zająć się zawodowiec. Naprawa turbosprężarek to nie jest umiejętność, którą posiada każdy właściciel samochodu z turbodoładowaniem. Montaż zaś jest częścią naprawy i powinien zostać przeprowadzony przez fachowca.

Kiedy potrzebna jest regeneracja turbin?

Jak powstają uszkodzenia turbin? Z jakich powodów powinna być przeprowadzana regeneracja turbin? Często ,,winowajcą” jest zmęczenie termiczne. Korpusy turbin wykonuje się zazwyczaj z trwałych materiałów jak na przykład żeliwo. Pomimo dużej odporności tworzywa, korpusy często ulegają uszkodzeniu. Środowisko w którym pracują wiąże się z szybkimi zmianami temperatur, reakcjami z gazami wylotowymi, kontaktem z wodą i innymi cieczami, funkcjonowaniem w temperaturach powyżej 400°C. To wszystko skumulowane prowadzi do zmian naprężeń termicznych, a te generują uszkodzenia. Zniszczone w ten sposób korpusy tworzą sytuację w której konieczna jest regeneracja turbin. Tak jak każda czynność podejmowana przy pracy z turbosprężarkami tak i naprawa turbin powinna być wykonana przez fachowców.

Naprawa turbin – tylko w odpowiednich warunkach

Udając się do warsztatu z wadliwą turbosprężarką warto zorientować się czy w tym właśnie miejscu możliwa jest do przeprowadzenia fachowa naprawa turbin. Czynność tę oferuje wiele warsztatów lecz nie w każdym panują odpowiednie ku temu warunki. Naprawa turbin powinna być przeprowadzony w prawie laboratoryjnej przestrzeni. Turbina jest elementem, który eksploatowany jest w trudnym środowisku i fachowiec biorący się za naprawę musi mieć na to odpowiedni wzgląd.


11. Turbosprężarki - kiedy warto je regenerować?

W ostatnich latach stosowanie turbosprężarek stało się bardzo popularne. Aktualnie turbosprężarki są powszechnie montowane na całym świecie w silnikach diesla i części benzynowych. Wbrew pozorom nie jest to skomplikowane urządzenie. Składa się z turbiny i sprężarki osadzonej na wspólnym wale. Jej celem jest zwiększenia mocy silnika. Jak sama nazwa wskazuję funkcją, którą spełnia jest sprężanie powietrza dostarczanego do cylindrów w silniku. Dzięki temu doprowadzona tam większa ilość paliwa i uwalnia się większej ilości energii w czasie spalania. Świat motoryzacji bez turbosprężarki nie mógłby funkcjonować. Układ turbodoładowany występuje dziś nie tylko w samochodach osobowych, ale nawet w lotnictwie i silnikach okrętowych.

 

Turbosprężarki – awaryjność

Turbosprężarki to urządzenia, które są dość podatne na awarie. Spełniając w pojeździe swoją funkcję, pracuje w wysokich temperaturach i na szybkich obrotach (ponad 100 000 obr/min). Oddziaływanie tych sił stale naraża turbosprężarkę na duże obciążenia. Podatność na usterki zwiększa także nieodpowiednia eksploatacja samochodu przez jego kierowcę. Uszkodzona turbosprężarka to charakterystyczne objawy, których wystąpienie powinno zwrócić naszą uwagę. Zwiększone zużycie oleju silnikowego i obniżona moc silnika, szarpanie w trakcie przyspieszania należą do takich symptomów. Niepokojące mogą być także metaliczne dźwięki – gwizd lub szum w czasie pracy. Kiedy natomiast zaobserwujemy wydobywający się czarny dym z wydechu. Czasem włącza się tryb awaryjny silnika –w czasie dodawania gazu . Istotne jest, aby nie odwlekać diagnozy i nie czekać do końca, ale jak najszybciej dokonać sprawdzenia turbosprężarki w serwisie. Naprawa turbosprężarek będzie w tej sytuacji konieczna.

Regeneracja turbosprężarek

Na szczęście, większość występujących awarii można wyeliminować. Najlepszym wyjściem jest regeneracja turbosprężarek. Z praktyki wynika, że regenerowane turbosprężarki mogą pracować bezproblemowo nawet przez kolejne setki tysięcy kilometrów. Oznacza to, że regeneracja turbin jest zdecydowanie warta rozważenia. Co najczęściej ulega awarii w tych urządzeniach? Najczęstszą usterką turbosprężarki jest rozszczelnienie wirnika. Mogą także zużyć się łożyska, zniszczyć wirniki. Czasami zapieka się układ zmiennej geometrii, czy też uszkodzeniu ulegają elementy przekazania napędu przy sterowaniu elektrycznym. Regeneracja turbosprężarek to zadanie, które warto powierzyć profesjonalistom. Naprawa turbosprężarek powinna rozpocząć się w pierwszej kolejności od analizy kondycji technicznej, w jakiej się aktualnie znajduje. To pozwoli określić dalsze czynności, jakie powinny składać się na naprawę turbin.

Regeneracja turbin – koszty

Regeneracja turbosprężarek znaczniej mniej obciąża portfele kierowców niż ich wymiana na nowe. Jednakże, aby okazało się to faktycznie korzystne dla naszego samochodu należy stosować wyłącznie oryginalne, nowe części, posiadające odpowiednie certyfikaty. Warto także korzystać z tego typu usług w serwisach, które posiadają profesjonalny sprzęt, dzięki któremu możliwa jest efektywna regeneracja turbin. Wymiana turbosprężarki to wysokie koszty, sięgające kilku tysięcy złotych. Tak naprawdę dla większości z nas jest to wydatek trudny do udźwignięcia. Regeneracja turbosprężarek natomiast to koszty, które zaczynają się od kilkuset złotych. Po wskazaniu przyczyn uszkodzeń i możliwości ich usunięcia, profesjonalny serwis oferuje odpowiedni zestaw montażowy, na który możemy sobie pozwolić cenowo.

Naprawa turbosprężarek – zapobieganie

Odpowiednia eksploatacja samochodu i troska o kondycję turbosprężarki jest ważna z dwóch powodów. Przede wszystkich przedłuża jej żywotność i wydłuża okres, w którym możemy cieszyć się jej bezawaryjność. To jednak nie wszystko. Troska o stan turbiny ułatwia ewentualną naprawę turbin. Im lepszy będzie ogólny stan turbosprężarki tym tańsza i szybsza stanie się późniejsza regeneracja turbin. W jaki sposób dbać o ten element? Wystarczy zachować kilka zasad. Korzystając na co dzień z samochodu, warto przed zgaszeniem silnika odczekać około minuty, utrzymując silnik na wolnych obrotach. Wówczas turbosprężarka wychłodzi się „na spokojnie”. Z kolei po uruchomieniu pojazdu i przez kilka początkowych kilometrów warto delikatnie dodawać gazu, dopóki silnik nie osiągnie odpowiedniej temperatury. Należy także bezwzględnie regularnie wymieniać olej silnikowy i filtr powietrza. Dobrze jest także systematycznie sprawdzać i wymieniać przewody olejowe turbosprężarki. Zdarzają się sytuacje, kiedy naprawa turbin okaże się niewystarczająca i trzeba będzie zainwestować w nowy element. Jednakże w większości przypadków bardzo dobrze sprawdza się regeneracja turbosprężarek przeprowadzona przez profesjonalny serwis.


12.Turbosprężarki - regeneracja turbiny czy jej wymiana?Zasadniczo odpowiedź na to pytanie można by zawrzeć w jednym krótkim zdaniu. Regeneracja jest tym elementem, który jest znacznie korzystniejszy i w głównej mierze wskażemy w tym miejscu na aspekt finansowy. Jeśli więc jest taka możliwość, jeśli nie ma konieczności wymiany turbosprężarki, poszczególnych jej elementów, to wówczas należy ograniczyć się po prostu do dokonania procesu regeneracji.

To oczywiście również są określone koszty, ale znacząco niższe. Turbosprężarki mają to do siebie, że powinny działać bez zarzutu przez cały czas użytkowania samochodu. Praktyka jednakże pokazuje, że nie jest to często możliwe do uzyskania. Różne czynniki wpływają oczywiście na to, że turbina przestaje właściwie działać, że mamy do czynienia z różnego rodzaju uszkodzeniami. Regeneracja turbosprężarek to proces, który oczywiście powinien być wykonany przez profesjonalistów mających odpowiednie doświadczenie oraz wiedzę w tejże materii.

Na czym polega regeneracja turbin?

Regeneracja turbosprężarki jest procesem w pewnym zakresie podobnym do wymiany, aczkolwiek znacząco od siebie owe procesy różnią. W procesie regeneracji turbo mamy do czynienia z całkowitym jej rozebraniem, wyczyszczeniem każdego z elementów z powstałych zabrudzeń oraz smarów. Poza tym w dalszej kolejności dokonuje się oględzin elementów turbiny i wymienia się te elementy, które wymagają wymiany. W odniesieniu do innych elementów, których wymiana nie będzie konieczna, dokonywana jest tylko operacja toczenia oraz dopasowywania, aby turbina była w pełni szczelna i aby nadal mogła służyć bez zarzutu. Wymiana turbosprężarki tymczasem jest procesem, w którym dokładnie wymieniamy każdy drobny element, a tym samym nie mamy do czynienia z zachowaniem czegokolwiek.

Kiedy regenerować turbiny?

Oczywiście sam proces regeneracji może okazać się niewystarczający. Dana turbosprężarka bowiem może być w tak kiepskim stanie, że jej regeneracja może mijać się z celem. Tym samym koniecznym elementem staje się wówczas konkretna naprawa turbosprężarek. Jak zatem uniknąć sytuacji, w których owa naprawa lub też wymiana będzie czymś koniecznym? Na pewno należy bacznie obserwować zachowanie swojego samochodu. Turbina ulega zniszczeniu poprzez różne czynniki. Jednakże w każdym przypadku mamy do czynienia z określonymi sygnałami dawanymi przez pojazd, przez turbinę.

Do objawów możemy zaliczyć:

 • niepokojące, niecharakterystyczne dźwięki wydobywające się z silnika,
 • - dym wydobywający się z wydechu - dym koloru czarnego lub niebieskiego,
 • - wyciek oleju w rejonie turbo,

Są to jedne z częstszych objawów, przy których bezzwłocznie należy interweniować, należy udać się z samochodem do mechanika. W razie sytuacji, w której pojawią się owe objawy, być może koniecznym i zarazem też najbardziej bezpiecznym postępowaniem będzie wyłączenie silnika samochodu i przewiezienie go na warsztat na lawecie. Taka opcja może spowodować, że nie będzie konieczna wymiana całej turbiny, ale wystarczające będzie naprawa turbin lub też po prostu jej regeneracja.

Właściwe użytkowanie

Turbosprężarka może nam służyć w naszym pojeździe bardzo długo. Tak naprawdę w tym względzie najwięcej zależy od nas samych. Sposób prowadzenia pojazdu, stosowanie się do określonych zasad może spowodować, że będziemy mogli użytkować nasz pojazd oraz turbosprężarkę znacznie dłużej. Jakie zatem zasady są tutaj najbardziej istotne? Na pewno na pierwszy plan wysuwa się jakość używanych środków smarnych. W tym względzie nie warto jest przesadnie oszczędzać, ale postawić na coś, co faktycznie odznacza się wysoką jakością. Olej należy wymieniać w określonym terminie i tym samym owego terminu nie należy przekraczać. Bardzo ważne jest także stosowanie odpowiedniej jakości filtrów. W tym względzie również należy się stosować do wskazywanych, zalecanych terminów ich wymiany. Ponadto także nie można nie wspomnieć o sposobie jazdy. Po załączeniu silnika nie należy wprowadzać go od razu na wysokie obroty, ponieważ środek smarujący jeszcze dokładnie nie dotarł we wszystkie zakamarki.


13.Turbosprężarki - sprawdź co warto o nich wiedzieć

Turbosprężarka jest tym elementem w samochodzie, dzięki któremu możemy mówić o większej przyjemności z jazdy, o możliwości uzyskiwania większych osiągnięć. Nie jest to element niezbędny, aczkolwiek przecież znajduje się w bardzo wielu pojazdach.

W niektórych mamy do czynienia z fabrycznym zamontowaniem turbo, a w innych pojawiają się na skutek tego, że po prostu właściciel auta miał takie pragnienie. Turbosprężarki są tym elementem, który w teorii powinien działać bez zarzutu przez bardzo długi czas. Tak naprawdę jeśli kupujemy nowy samochód, to znajdująca się w nim turbosprężarka powinna nam służyć bez zarzutu, bez konieczności jej regeneracji do końca użytkowania samochodu. Tyle mówi teoria, ponieważ praktyka jest zupełnie odmienna. Istotne jest jednak to, aby ową konieczność dokonania regeneracji turbosprężarki lub jej naprawy odwlec w czasie jak najbardziej.

Regeneracja turbosprężarek

Tak naprawdę regeneracja turbin jest zagadnieniem, z którym stykamy się w naszej codzienności bardzo często. Jak podają wiarygodne statystyki, do polskich warsztatów każdego roku trafia około 420 tysięcy turbosprężarek wymagających owej regeneracji. To dużo, aczkolwiek owa regeneracja jest na pewno znacznie mniej kosztowna od ewentualnej konieczności wymiany turbo. Regeneracja turbo sprowadza się do rozebrania poszczególnych elementów, do ich dokładnego wyczyszczenia z różnych nalotów, nieczystości, starych smarów, olejów. Następnym etapem owej regeneracji jest toczenie elementów oraz ich dopasowywanie, aby nie było żadnych luzów, aby nie było żadnych nieszczelności. Po tym etapie można turbosprężarkę złożyć, zamontować w aucie, by następnie dokonać kontroli fachowości wykonanej pracy. Regeneracja jest znacznie mniej kosztowna niż naprawa turbin, aczkolwiek jeśli zwlekamy z oddaniem pojazdu do warsztatu mechanicznego, to czasem owa naprawa lub po prostu wymiana całej turbosprężarki jest jedynym rozsądnym i możliwym rozwiązaniem.

Aby uniknąć regeneracji

Aby nie była konieczna naprawa turbosprężarek, koniecznym jest zastosowanie się do pewnych określonych reguł związanych z prawidłową pracą oraz użytkowaniem tych elementów w samochodzie. Przede wszystkim musimy tutaj wskazać na konieczność używania tylko i wyłącznie wysokiej jakości olejów smarujących. Ich wysoka jakość gwarantuje żywotność. Poza tym oczywiście olej powinien być bezwzględnie wymieniany do ściśle określony czas. Przedłużanie terminu wymiany oleju nie jest oszczędnością, ale tak naprawdę jest to narażanie się na zwiększone koszty, co nie dla każdego użytkownika pojazdu jest takie oczywiste. Poza samym środkiem smarującym, bardzo istotnym elementem jest tutaj odpowiedni filtr powietrza oraz oleju. Ten element nie tylko powinien być wymieniany do określony czas, ale ponadto również bardzo istotnym elementem jest jego stała kontrola.

Turbosprężarka wymaga tego, aby ją właściwie użytkować. Tym samym po załączeniu silnika samochodu, nie należy go od razu wprowadzać na wysokie obroty, ponieważ to spowoduje uszkodzenia łopatek wirnika oraz innych elementów turbosprężarki na skutek tego, że środek smarujący nie dotarł jeszcze do wszystkich elementów.

Kiedy należy działać?

Jakie objawy powinny spowodować działania? Uszkodzona turbosprężarka zawsze daje pewne sygnały. Do tych najbardziej powszechnych na pewno można tutaj zaliczyć:

 • charakterystyczny gwizd,
 • - inne dziwne dźwięki wydobywające się z turbiny,
 • - wyciek oleju,
 • - niebieski lub czarny dym wydobywający się z układu wydechowego

Każdy taki objaw powinien nie tylko skłonić nas do udania się do warsztatu mechanicznego, ale powinno to nastąpić natychmiast. Tak naprawdę najbardziej bezpiecznie jest unieruchomić pojazd i przewieźć go na lawecie do owego warsztatu. Funkcjonowanie turbosprężarek bez zarzutu przez długi czas jest uzależnione w głównej mierze od jakości oleju, od filtrów jak również od naszego odpowiedniego postępowania. Tak naprawdę więc sama jakość materiału, z którego wykonana jest turbina nie ma tu większego znaczenia.