8. Turbosprężarki - sprawdź co warto o nich wiedziećNieodłącznym tematem, który się wspomina podczas rozmów o samochodach wyścigowych i sportowych są turbosprężarki. Nic dziwnego, w głównej mierze to one są odpowiedzialne za zwiększenie mocy silnika, a co za tym idzie – większe możliwości pojazdu. Jak działają turbosprężarki i co zrobić kiedy ulegną awarii? Czy regeneracja turbosprężarki i regeneracja turbin jest opłacalna?Turbosprężarki – czym są?

Turbosprężarki to rodzaj systemu indukcyjnego. Są odpowiedzialne za sprężenie powietrza wpływającego do silnika. Zaletą kompresji powietrza jest to, że pozwala ono silnikowi wycisnąć więcej powietrza do cylindra. Analogicznie – więcej powietrza oznacza więcej paliwa. Dzięki temu można uzyskać większą moc podczas jazdy. Silnik turbo jest w stanie wygenerować więcej mocy od zwykłego, standardowego silnika. Dzięki temu, w dużym stopniu może poprawić się stosunek mocy do masy silnika. Aby osiągnąć wyżej opisane zjawisko, turbosprężarka wykorzystuje przepływ spalin z silnika do wirowania turbiny, która z kolei obraca pompę powietrza. Turbina w turbosprężarce obraca się z prędkością do 150 000 obrotów na minutę (rpm) - to około 30 razy szybciej niż w większość silników samochodowych. A ponieważ jest podłączony do układu wydechowego, temperatury w turbinie są również bardzo wysokie. Jednym z najpewniejszych sposobów na zwiększenie mocy silnika jest zwiększenie ilości powietrza i paliwa, które może spalić. Jednym ze sposobów jest dodanie cylindrów lub powiększenie bieżących cylindrów. Czasami te zmiany mogą nie być możliwe. Dlatego też, turbosprężarka może być prostszym, bardziej kompaktowym sposobem na zwiększenie mocy, szczególnie w przypadku akcesoriów dostępnych na rynku wtórnym.

Gdzie mieści się turbosprężarka i na jakiej zasadzie działa?

Turbosprężarka jest przykręcona do kolektora wydechowego silnika. Spaliny z cylindra obracają turbinę, która działa jak silnik turbiny gazowej. Turbina jest połączona wałkiem ze sprężarką, która znajduje się między filtrem powietrza a kolektorem dolotowym. Sprężarka zwiększa ciśnienie powietrza wpadającego do tłoków. Wydech z cylindrów przechodzi przez łopatki turbiny, powodując jej wirowanie. Im więcej spalin przechodzi przez ostrza, tym szybciej się obracają. Na drugim końcu wału, do którego przymocowana jest turbina, sprężarka pompuje powietrze do cylindrów. Sprężarka jest rodzajem pompy odśrodkowej - wciąga powietrze w środku łopatek i wyrzuca ją na zewnątrz, gdy się obraca. Z uwagi na wysokie prędkości obrotowe, większość turbosprężarek wykorzystuje łożysko płynne, które podtrzymuje wał na cienkiej warstwie oleju, który zarówno chłodzi wał i inne części turbosprężarki i przy okazji powala mu wykonywać ruch bez zbędnego tarcia.

Na czym polega regeneracja turbosprężarki?

Regeneracja turbosprężarki opiera się na kilku podstawowych krokach, które obejmują takie czynności jak:

  • Demontaż
  • Mycie
  • Piaskowanie
  • Wyważanie
  • Ponowny montaż
  • Kalibracja i testowanie

Stara, brudna turbosprężarka w kiepskim stanie, nie spełni swojej roli, albo wykona ją źle. Profesjonalny proces regeneracji gwarantuje, że może odzyskać ona drugie życie i posłużyć jeszcze długi czas. Podczas pierwszego kroku, turbosprężarka musi być starannie i całkowicie rozmontowana, wszelkie ciała obce i większe zabrudzenia, jeśli się pojawią, muszą zostać usunięte. Drugim krokiem jest dokładne umycie każdej części z brudu, spalonego oleju i wszystkich innych złych rzeczy, które dostają się do turbosprężarki. Każda część musi zostać również starannie wypiaskowana. Tak naprawdę, po piaskowaniu wszystkie elementy turbosprężarki wyglądają jak nowe. Regeneracja turbosprężarki to czysta magia! Po gruntownym i szczegółowym piaskowaniu, części ponownie trafiają do złożenia i następuje etap wyważenia. To bardzo ważny krok, ponieważ od niego zależy właściwa praca turbosprężarki. Na koniec, fachowiec montuje ponownie turbosprężarkę i może przystąpić do jej kalibracji ręcznej i wykonanej za pomocą programatora. Jeśli wszystko przebiegło pomyślnie, można stwierdzić, że proces regeneracji dobiegł końca.

 

Regeneracja turbin – Naprawa turbin

Nieodłączną częścią turbosprężarki jest turbina. To ona odpowiada za napędzanie talerza kompresji w sprężarce. Swoją pracę wykonuje dzięki działaniu siły przelotowej spalin. Podczas swojej codziennej pracy jest poddawana bardzo wysokim temperaturom, często przekraczającym nawet 900 stopni Celsjusza. Chociaż niezwykle ciężko ją zepsuć, naprawa turbin, wśród mechaników nie jest rzadkim zjawiskiem. Regeneracja turbin, odbywa się na podobnej zasadzie jak wyżej opisana regeneracja turbosprężarek. Turbina po regeneracji może z powodzeniem sprawować się jak całkowicie nowa część, a koszty zakupu i regeneracji są bardzo różne. Podsumowując - naprawa turbin i regeneracja turbosprężarek jest bardziej opłacalna od zakupu nowej, oryginalnej części a nawet jej zamiennika..